Zmarł prof. Bronisław Chromy - autor rzeźby św. Józefa

W wieku 92 lat zmarł prof. Bronisław Chromy – artysta rzeźbiarz, malarz i rysownik. Jest on twórcą figury św. Józefa, która znajduje się w prezbiterium naszego kościoła. Był wybitnym artystą rzeźbiarzem, cenionym i podziwianym twórcą rzeźby monumentalnej, kameralnej, medalierstwa, a także malarstwa. Zrealizował wiele pomników i rzeźb plenerowych oraz dzieł sakralnych, które na trwałe zapisały się w polskiej historii sztuki i kultury. Przez dziesięciolecia pracy twórczej swoje dzieła prezentował podczas setek wernisaży, pokazów oraz wystaw w kraju i za granicą, z powodzeniem pełniąc rolę ambasadora polskiej kultury i sztuki.

Bronisław Chromy urodził się w 1925 roku w Leńczach koło Lanckorony. Po ukończeniu Liceum Sztuk Pięknych rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1956 roku uzyskał dyplom. Był profesorem krakowskiej ASP oraz członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Był wybitnym artystą rzeźbiarzem, cenionym i podziwianym twórcą rzeźby monumentalnej, kameralnej, medalierstwa, a także malarstwa. Zrealizował wiele pomników i rzeźb plenerowych oraz dzieł sakralnych, które na trwałe zapisały się w polskiej historii sztuki i kultury. Przez dziesięciolecia pracy twórczej swoje dzieła prezentował podczas setek wernisaży, pokazów oraz wystaw w kraju i za granicą, z powodzeniem pełniąc rolę ambasadora polskiej kultury i sztuki.

Prof. Chromy jest twórcą m.in. postaci Chrystusa „Ukrzyżowanie. Z życia do życia” w kościele Arka Pana w Krakowie-Nowej Hucie. Wykonał pomniki Jana Pawła II, które stoją w Leńczach, Tarnowie i Zielonkach. Jego dziełem są stacje Drogi Krzyżowej i metaloplastyka ołtarza z postacią Chrystusa w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsko-Białej, pieta w Nowym Sączu-Zawadzie, a także drzwi kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie i brązowe drzwi w kościele w Nienadówce koło Rzeszowa, poświęcone pomordowanym w obozach koncentracyjnych. Prestiżowe galerie i salony wystawowe zabiegały o możliwość prezentacji prac prof. Chromego – nieodmiennie otrzymujących znakomite recenzje krytyków sztuki. Na stałe w krakowski krajobraz wpisały się jego dzieła: pomnik Smoka Wawelskiego nad Wisłą, „Fontanna grajków” na placu Wolnica, „Sowy” na Plantach, „Owieczki” na skwerze przed Akademią Rolniczą, a także niezwykły pomnik wiernego psa Dżoka na bulwarach wiślanych pod Wawelem.

Powierzamy go Bożemu miłosierdziu...