NIEDZIELA i ŚWIĘTA:
18.00 (sobota)
6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.00, 20.00
DNI POWSZEDNIE:
7.00, 8.00, 18.00
SPOWIEDŹ:
Podczas każdej Mszy św. oraz w piątki w godz. 15.00-18.00
NOWENNA DO MBNP:
środa, godz. 8.00 i 18.00
Peregrynacja ikony M.B. Nieustającej Pomocy
W tym roku nie odbędzie się tradycyjna procesja ulicami miasta Torunia do sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach. Wierni nie będą mogli wędrować do swojej Matki, niosąc Jej ikonę na swoich ramionach. Postanowiono więc, aby Matka w znaku ikony Nieustającej Pomocy wędrowała do okolicznych parafii, aby wierni mogli stanąć przed jej obliczem w swojej własnej świątyni. W sobotę, 21 czerwca, na tydzień przed uroczystością Matki Bożej Nieustającej Pomocy, rozpoczęła się więc miniperegrynacja. Miejsce rozpoczęcia nie mogło być inne: matka kościołów Diecezji Toruńskiej, czyli toruńska Katedra Świętych Janów.
Uroczystość rozpoczęła się obrzędem powitania ikony w sobotni wieczór. Po wniesieniu ikony i ustawieniu na przygotowanym tronie słowo powitania wygłosił proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Marek Rumiński, a także przedstawiciel Rady Parafialnej. Następnie rozpoczęło się nabożeństwo nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w czasie którego kazanie wygłosił redemptorysta o. Wojciech Zagrodzki. Po nowennie została odprawiona Msza św., gdyż tak dzieje się zawsze: szczera pobożność maryjna otwiera serca na Jej Syna i prowadzi do zjednoczenia z Bogiem. Po Mszy św. rozpoczął się czas modlitwy indywidualnej, który zakończył się wspólną modlitwą Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00. A nazajutrz... ikona pozostała w świątyni i była dostępna dla wiernych aż do Mszy św., po której nastąpiło zakończenie doby nawiedzenia, a ikona odjechała do kolejnej parafii. Słowo Boże podczas Mszy św. w niedzielę wygłosił redemptorysta o. Wojciech Bieszke.
W podobny sposób doba nawiedzenia odbywała się w kolejnych parafiach, które znalazły się na szlaku nawiedzenia: parafia konkatedralna św. Mikołaja w Chełmży, parafia M.B. Królowej Polski w Toruniu, parafia św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu, parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Toruniu, parafia Wniebowzięcia NMP i bł. Wincentego Frelichowskiego w Toruniu oraz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Oprócz wspomnianych powyżej w prowadzenie doby nawiedzenia zaangażowali się również dwaj inni redemptoryści o. Władysław Bodziony oraz o. Jarosław Krawczyk. W świątyniach gromadziła się zwykle kilkusetosobowa grupa wiernych. Zasadniczo w ciągu dnia zawsze była obecna w świątyni grupa osób. W niektórych parafiach program nawiedzenia został wzbogacony o dodatkowe nabożeństwa z inicjatywy własnej duszpasterzy. W niektórych parafiach wydarzenie nawiedzenia ikony Matki Bożej miało charakter ponadparafialny czy nawet dekanalny, gdy zgromadzili się kapłani dekanatu razem ze swoimi wiernymi przybyłymi do kościoła dekanalnego (tak się stało np. w Chełmży).
Ufamy, że ta inicjatywa umocniła więź wiernych i parafii z Matką Bożą Nieustającej Pomocy, która jest główną Patronką Diecezji Toruńskiej, przygotowując do celebracji centralnej uroczystości w sobotę, 27 czerwca. Niech przyniesie obfite owoce w sercach poszczególnych wiernych i całej Diecezji Toruńskiej.