Akolici Diecezji Toruńskiej w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Akolici Diecezji Toruńskiej, a jest ich już blisko 110, co jakiś czas gromadzą się na dniu skupienia. Tym razem, ze względu na przypadający w tym roku jubileusz 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej w Toruniu, na miejsce swojego spotkania wybrali sanktuarium na toruńskich Bielanach. Trudno się dziwić – Matka Nieustającej Pomocy jest przecież główną Patronką Diecezji Toruńskiej, a Jej toruńska świątynia – sanktuarium diecezjalnym.

Po krótkim powitaniu miała miejsce konferencja, którą wygłosił odpowiedzialny za formację akolitów dk Waldemar Rozynkowski. W konferencji przybliżył historię toruńskiej ikony, począwszy od momentu jej sprowadzenia do parafii Osiek n. Wisłą. Okazało się, że kilkakrotnie w swojej historii toruńska ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy była „skazana” na unicestwienie, a jednak stało się inaczej. Historia ikony Matki Bożej – jak nazywają Ją niektórzy – „Bielańskiej” przekonuje, że Bóg potrafi pisać swoją historię zbawienia pośród licznych zakrętów. Każdy z uczestników tę refleksję mógł odnieść do swojego własnego życia. Następnie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył kustosz sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy o. Wojciech Zagrodzki. W homilii zwrócił uwagę na to, że ikony można i należy czytać, gdyż niosą one z sobą orędzie Boże. Następnie podjął próbę odczytania niektórych elementów składających się na ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Tuż przed zakończeniem Mszy św. akolici podeszli do obrazu i na kolanach dokonali aktu zawierzenia siebie oraz swoich rodzin Matce Bożej Nieustającej Pomocy.

Po zakończonej modlitwie akolici udali się do Domu Pielgrzyma, gdzie czekał na nich przygotowany obiad...

 

Artykuł o tym wydarzeniu można także przeczytać na stronie diecezji.